12.09.2021

Podział schodów ze względu na kształt biegów

Schody proste

schody proste

Stosowane nowoczesnych, przestronnych wnętrzach. Najczęściej jako schody dywanowe lub Stosowane w przypadku wąskich otworów stropowych.

Schody 1/2 z podestem

schody 1/2 podest

Schody z podestem (spocznikiem) są najbardziej popularnym rodzajem schodów. Są wygodne i bezpieczne. Wymagają większej przestrzeni niż schody zabiegowe.

Schody 1/4 z podestem

schody 1/4 z podestem

Odmiana schodów z podestem, zakręcająca o 90 stopni.

Schody 1/2 zabiegowe

schody 1/2 zabiegu

Są dobrym rozwiązaniem w przypadku ograniczonej przestrzeni. Są trudniejsze do zaprojektowania i wykonania od schodów z podestem. Dobry projekt jest bardzo ważny ze względu na bezpieczeństwo użytkowania schodów.

Schody 1/4 zabiegowe

schody 1/4 zabiegu

Odmiana schodów zabiegowych, zakręcająca o 90 stopni.

Schody kręcone

kręcone

Przy bardzo małej ilości miejsca stosowane są schody kręcone.

Podział schodów ze względu na sposób mocowania stopni

Schody policzkowe

schody policzkowe

Tradycyjna konstrukcja, w której stopnie są obustronnie osadzone w policzkach (wangach). Policzki są elementem nośnym. Mają grubość 60-80mm.

Schody osiodłane

schody osiodłane

Stopnie nie są osadzone w policzkach, ale nałożone z góry na odpowiednio wycięte policzki. Schody tego typu łatwiej zmontować.

Schody osiodłano-policzkowe

schody osiodłano-policzkowe

Konstrukcja mieszana z jednym policzkiem tradycyjnym i jednym wyciętym. Stosowana przy ścianie z jednej strony.

Schody wspornikowe (półkowe)

schody półkowe

Bardzo nowoczesne, minimalistyczne schody. Dzięki zaawansowanej konstrukcji ukrytej w ścianie nośnej, same stopnie jakby unoszą się w powietrzu. Trzeba je zaplanować już na etapie projektowania domu. Wymagają zastosowania sprawdzonej konstrukcji nośnej. Pięknie eksponują stopnie drewniane na tle ściany.

Schody z centralną belką

schody z centralną belką

Alternatywa dla tradycyjnych schodów opartych na dwóch belkach nośnych (wangach). Pasują do dużych, otwartych wnętrz.

Schody dywanowe

schody dywanowe

Konstrukcja tych schodów opiera się na zastosowaniu wyłącznie stopni i podstopni o jednakowej grubości. Grube, odpowiednio połączone stopnie i podstopnie nie wymagają dodatkowych elementów nośnych. Czysta, elegancka linia schodów dywanowych pasuje do dużych, nowoczesnych wnętrz, pozwalających na odpowiednie ich wyeksponowanie.

Schody bolcowe

schody bolcowe

Stopnie są połączone za pomocą bolców. Wyglądają bardzo lekko. Nadają się szczególnie do małych wnętrz. Mogą mieć formę schodów prostych, zabiegowych lub krętych.

Schody kacze

schody kacze

Rzadko spotykane schody o bardzo oryginalnym wyglądzie. Stosowane w przypadku bardzo ograniczonej przestrzeni. Dzięki dużemu kątowi pochylenia pozwalają zmieścić bieg schodów w małym otworze stropowym. Niestety nie są zbyt wygodne, ani bezpieczne.

Zasady konstruowania schodów

Każde schody muszą być odpowiednio zaprojektowane i spełniać kilka warunków. Dotyczy to wymiarów stopni, kąta nachylenia czy zapewnienia tzw. przestrzeni swobodnej. Wysokość i długość stopnia są ze sobą powiązane. Dwukrotność wysokości plus szerokość powinna być równa około 60 do 65cm, czyli tyle ile wynosi typowa długość kroku. Przepisy budowlane określają maksymalną wysokość stopni. Wynosi ona 20cm dla schodów w piwnicach i na strychach. 19 cm w mieszkaniach dwupoziomowych i domach prywatnych. 16cm w budynkach publicznych. Dopuszczalne są też schody o wysokości stopnia 17,5cm. Ilość stopni w jednym biegu nie powinna przekraczać 18. Typowe biegi schodów mają od 9 do 12 stopni.